Nová daň z finančných transakcií: Zmeny, ktoré prídu od apríla 2025

Nová daň z finančných transakcií

Zmeny, ktoré prídu od apríla 2025

26. 3. 2025
Nová daň z finančných transakcií: Zmeny, ktoré prídu od apríla 2025
Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 3. októbra 2024 zákon č. 279/2024 Z. z. o dani z finančných transakcií, ktorý zavádza novú daň, ktorá začne platiť od 1. apríla 2025. Prvým zdaňovacím obdobím bude apríl 2025.

Táto daň sa bude vzťahovať na rôzne finančné operácie, ako sú bankové prevody, výbery hotovosti, platby kartou či preúčtovanie nákladov. Všetky tieto transakcie budú podliehať novej dani.

Daň z finančných transakcií sa bude týkať všetkých podnikateľov, to znamená, že sa vzťahuje na fyzické osoby – podnikateľov (SZČO), právnické osoby, veľké aj malé spoločnosti, jednoosobové s. r. o. Rovnako sa bude vzťahovať aj na platby zahraničných podnikateľov, ktoré sú spojené s aktivitami na Slovensku.

Nové opatrenia zároveň vyžadujú, aby si fyzické osoby - podnikatelia zriadili podnikateľský účet, na ktorý budú smerovať všetky transakcie súvisiace s ich podnikaním. Tento účet je nutné zriadiť najneskôr do 31. marca 2025.

Okrem základných informácií, ktoré sme Vám predstavili v predošlom článkuVám prinášame aj odpovede na menej štandardné otázky k transakčnej dani.

Otázky k transakčnej dani

Čo je predmetom dane?

Predmetom dane sú finančné transakcie, pri ktorých dochádza k odpísaniu finančných prostriedkov z účtu daňovníka, použitie platobnej karty a preúčtovanie nákladov  súvisiacich s činnosťou na Slovensku.

Aké transakcie nie sú predmetom tejto dane?

  • Platby týkajúce sa daní a odvodov
  • Platby na účely súvisiace s colným dlhom alebo zárukami
  • Interné prevody medzi účtami toho istého daňovníka – oba musia byť v rovnakej banke
  • Právne transakcie týkajúce sa verejných finančných operácií

Ako je definovaná „finančná transakcia“ podľa nového zákona?

Finančná transakcia je platobná služba definovaná v slovenskom zákone o platobných službách, ktorá sa vykonáva na základe pokynu alebo súhlasu daňovníka.

Kto je považovaný za daňovníka podľa nového zákona o transakčnej dani?

Daňovníkom môže byť fyzická osoba - podnikateľ, právnická osoba alebo organizačná zložka zahraničnej osoby, ktorá využíva platobné služby alebo vykonávajúce podnikateľské činnosti na území Slovenska.

Daňovníkom podľa zákona je aj právnická osoba alebo organizačná zložka právnickej osoby, ktorá má sídlo alebo miesto podnikania v Slovenskej republike, má platobný účet u poskytovateľa platobných služieb so sídlom v tuzemsku alebo vykonáva činnosť v tuzemsku. Ak má zahraničná právnická osoba platobný účet na Slovensku, z ktorého vykonáva finančné transakcie, vzťahuje sa na ňu daňová povinnosť podľa zákona.

Aké subjekty sú oslobodené od povinnosti platiť transakčnú daň?

Oslobodené od daňovej povinnosti sú subjekty ako Sociálna poisťovňa, Slovenská akadémia vied, obce, občianske združenia a iné verejné organizácie. Mnohé z nich majú však povinnosť oznámiť banke, že spadajú pod oslobodenie.

Aké je zdaňovacie obdobie?

Ak ide o bežné transakcie, tak zdaňovacie obdobie je jeden kalendárny mesiac. Ak sa jedná o použitie platobnej karty, tak zdaňovacie obdobie je kalendárny rok, v ktorom bola karta použitá.

Kto platí transakčnú daň, odosielateľ alebo príjemca?

Platenie dane je povinnosťou odosielateľa platby. Takže, ak fyzická osoba alebo právnická osoba (daňovník) vykonáva platbu, ktorá spadá pod daň z finančných transakcií, odosielateľ platby bude zodpovedný za zaplatenie tejto dane. Príjemca platby nie je povinný platiť túto daň.

Je  SZČO – živnostník povinný si zriadiť podnikateľský účet?

Áno, v prípade ak sa jedná o SZČO – živnostník, ktorý vykonáva platby v hotovosti alebo kartou na Slovensku, ktoré sú predmetom dane. Odporúča sa zriadiť si podnikateľský účet v rovnakej banke ako je osobný účet, v ktorom prípade interné prevody medzi oboma účtami nepodliehajú zdaneniu.

Čo hrozí SZČO – živnostníkovi, ak nemá zriadený bankový účet?

SZČO – živnostník je povinný si zriadiť podnikateľský účet ak vykonáva finančné transakcie súvisiace s jej podnikaním. Ak táto povinnosť nie je splnená, dopustíte sa správneho deliktu podľa Daňového poriadku. V takom prípade vám môže byť uložená pokuta v rozmedzí od 30 eur do 3 000 eur.

Je lepšie využívať hotovostnú platbu alebo bezhotovostnú platbu?

Výbery hotovosti z bankomatu alebo na pobočke podliehajú zdaneniu. Rozdiel je v tom, že hotovostné transakcie nemajú stanovený maximálny limit dane, zatiaľ čo bezhotovostné transakcie majú.

Budú prevody medzi bankovými účtami oslobodené od transakčnej dane?

Iba v prípade ak sa jedná o účty patriace rovnakému klientovi a sú vedené v rovnakej banke.

Je právnická osoba so sídlom v zahraničí, ktorá má stálu prevádzkareň na Slovensku, má slovenských zamestnancov a je registrovaná pre daň z príjmov aj pre daň zo závislej činnosti, považovaná za daňovníka dane z finančných transakcií a je povinná si na Slovensku zriadiť bankový účet?

Áno, táto právnická osoba je daňovníkom dane z finančných transakcií. Podľa zákona je platiteľom dane aj daňovník, ktorý vykonáva finančné transakcie na účtoch, ktoré nie sú transakčnými účtami. To platí aj pre účty vedené v zahraničí.

Podľa zákona má povinnosť vykonávať finančné transakcie na transakčnom účte iba fyzická osoba – podnikateľ. Pre právnickú osobu sa však každý účet považuje za transakčný účet, bez ohľadu na to, či je vedený na Slovensku alebo v zahraničí.

Keďže právnická osoba má stálu prevádzkareň na Slovensku, vykonáva činnosť v tuzemsku, vrátane výplaty miezd slovenským zamestnancom, čo sú finančné transakcie, a tieto transakcie podliehajú dani z finančných transakcií. Preto je odporúčané si zriadiť na Slovensku bankový účet, cez ktorý bude vykonávať tieto finančné transakcie. Inak bude povinnosť vypočítať a odviesť daň na pleciach daňovníka, nie banky.

Musí zahraničná firma, ktorá zamestnáva zamestnanca na Slovensku (platí odvody do SP, ZP a daň na Slovensku, ale nie je zapísaná v ORSR), ale reálne pracuje pre zahraničie, platiť transakčnú daň?

Za výkon činnosti na Slovensku sa nepovažuje, ak zahraničný subjekt nevykonáva žiadne iné činnosti, len platí svojho zamestnanca a tento zamestnanec v jeho mene sústavne alebo opakovane neprerokováva alebo neuzatvára zmluvy.

Čo v prípade, keď si firma otvorí podnikateľský účet v zahraničí?

Daňová povinnosť z finančných transakcií sa bude aj naďalej vzťahovať na tieto transakcie, ak firma vykonáva podnikateľské aktivity na území Slovenskej republiky. V tomto prípade si ale firma musí daň vypočítať a odviesť sama.

Uplatňuje sa limit 40 eur na transakčnú daň na hromadné platobné príkazy, tzv. bulk payments?

V prípade, keď sa vygeneruje jeden hromadný príkaz, kde sú všetky transakcie zhrnuté do jedného riadka a zobrazuje sa len jedna platba (používa sa napr. v prípade generovania platobného príkazu na mzdy, kedy sú citlivé údaje skryté a zobrazuje sa len jeden súhrnný riadok) sa transakčná daň 0,4% vzťahuje na každú transakciu. To znamená, že 40 eurový limit sa bude uplatňovať na jednotlivé platby, nie na súhrnnú sumu.

Daňové poradenstvo na Slovensku

Kontaktná osoba

Katarina Duriacova
Katarína Ďuriačová
Tax Manager
Crowe Slovakia